تبلیغات
ایران ، ،تاریخ و فرهنگ ، تات ، تاکستان ، تاتی ، چهره های تات ، هنر - جنگ جهانی اول
ایران ، ،تاریخ و فرهنگ ، تات ، تاکستان ، تاتی ، چهره های تات ، هنر

جنگ جهانی اول

نویسنده :بهمن رحمانی
تاریخ:سه شنبه 29 اردیبهشت 1394-04:13 ب.ظ

 یکی از عواملی که موجب بروز جنگ جهانی اول شد ، استعمار گری انگلستان و قدرت طلبی کشورهای آلمان و....... بود.

جنگ جهانی اول به جز ویرانی و کشت و کشتار , آوارگی , ورشکستگی چیزی در پی نداشت .  در طول این جنگ حدود میلیون ها نفر کشته و زخمی و ناپدید شدند و یا از قحطی , گرسنگی جان دادند. شهرها و روستاهای زیادی ویران شد و خسارات زیادی یرای کشورهای درگیر جنگ  در پی داشت .

بهانه ظاهری این جنگ کشته شدن ولیعهد اتریش به دست جوان صرب بود. این جنگ برای کشور عزیز ما ایران نیز خسارات های جانی و مالی  درپی داشت .

مردم جهان در قرن بیستم شاهد دو جنگ بزرگ بودند که این دو جنگ از نظر بزرگی و شدت و تعداد جنگجویان در طول تاریخ بی سابقه بود . در طول این جنگ دهها میلیون انسان کشته و زخمی و ناپدید شدند یا از قحطی و گرسنگی و بیماری های جدیدی که رواج پیدا کرده بود جان دادند . شهرها و روستاهای زیادی ویران شدند و با این دو جنگ چهره ی جهان نیز تغییر یافت و از یک دنیای قدیمی به یک دنیای جدید تبدیل شد.

در سال 1815 ناپلئون امپراتور فرانسه در نبرد واترلو که درآن تقریبا تمام کشور های بزرگ اروپا شرکت داشتند، شکست خورد. به دنبال نبرد واترلو در اروپا به مدت صد سال جنگ بزرگی رخ نداد  و تنها در سال 1870 جنگ کوتاهی میان آلمان و فرانسه در گرفت که در آن ارتش فرانسه به سرعت درهم شکست و نابود شد .

در این جنگ کشورهای دیگر اروپا دخالتی نکردند و صلح به زودی برقرار شد و آرامش همه جا را فرا گرفت  و این آرامش آرامشی پیش از توفان بود .  توفان مهیب جنگ جهانی اول که در ماه اوت و در سال 1914 آغاز شد و چهارسال و نیمی ادامه یافت ودر آن 26 کشور بزرگ و کوچک از جمله کشور های بی طرفی مانند ایران  در گیرمبارزه شدند .

کشتی سازی آلمان به سرعت گسترش یافت و کم کم با انگلیس که بزرگترین نیروی دریایی جهان را در آن زمان در اختیار داشت به رقابت پرداخت. به نوعی می توان گفت که رقیب انگلیس شده بود . نیروی دریایی آلمان کم کم قدرت گرفت و موجب نگرانی انگلستان شد .

 قدرت انگلیس بر نیروی دریاییش متکی بود  و کشتی های آلمانی در دریاها با انگلیس به رقابت برخاستند . انگیس هم با فرانسه و روسیه بر ضد آلمان پیمان نظامی بست و به این ترتیب در آغاز قرن بیستم اروپا کم کم آماده بزرگترین جنگ می شد . در یک سو انگلیس و فرانسه و روسیه قرار داشتند  و در سوی دیگر آلمان و اتریش .

وضع ایتالیا مبهم بود و سرانجام شش ماه پس از آغاز جنگ به انگلیس , فرانسه و روسیه پیوست !

- در چند ماه اول جنگ ،

آلمان ارتش خود را از 791,000 به 5,000,000 نفر

و اتریش از 450,000 نفر به 3,350,000 نفر

و فرانسه از 790,000 به 4,000,000

و روسیه از  نفر 1,200,000به 6,000,000نفر

ارتقا دادند .

انگلیس نیز نیروی دریایی بالغ  بر1,000,000نفر بسیج کرد . 

- سازمان ارتش ها کم وبیش به یکدیگر شبیه بودند :

هر تیپ یا هنگ از 12,000 تا 22,000 تشکیل می شد .

دویا یا چند تیپ تشکیل یک لشگر

و دو یا چند لشگر تشکیل یک ارتش را می دادند .

ارتش ها از واحد های پیاده نظام , سواره نظام , توپخانه , نیروی دریایی و به مقدار اندک از نیرو های هوایی تشکیل می شد .


آتش توپخانه و رگبار مسلسل پشتیبان  پیاده نظام و سواره نظام بود  و پیشروی آنها را همراهی می کرد . توپ ها معمولا 120 تا 150 میلیمتر بودند.

  در نبرد دریایی تنها انگلیس و آلمان مقابل هم قرار داشتند. انگلیس در آغاز جنگ 532 و آلمان 262 کشتی جنگی داشت . 

از سوی دیگر انگلیس 65 و آلمان 28 زیز دریایی در اختیار داشت .

در این جنگ هواپیما که تازه اختراع شده بود , نقش مهم و حیاتی نداشت. در آغاز جنگ تعداد هواپیماهای آلمان 480 و تعداد هواپیماهای فرانسه و انگلیس 195 فروند بود .

تانک نیز در میان جنگ اختراع شد و نخستین بار در سال 1916 وارد نبرد شد .

ارتش آلمان پس از نبرد 100 کیلومتر عقب نشست . آنگاه پیاده نظام دو طرف در سنگر های که برای خود حفر کرده بودند، قرار گرفتند . این سنگرها از شکافهای طولانی و پیچ در پیچ بودند که اندکی بیشتر از قد یک سرباز ارتفاع داشتند .

هر روز توپخانه که در پشت سنگر ها قرار داشت، شروع به تیراندازی می کرد وآنگاه سربازها از سنگرها به بیرون می دویدند و با سر نیزه ها به جان یکدیگر می افتادند . هر روز سنگر ها جا به جا می شد .


در صبح یکی از روزهای بهار 1915سربازان متفقین ( انگلیس و فرانسه) به ناگاه متوجه شدند که رودی به رنگ سبز مایل، آهسته از سنگرهای آلمانها بیرون می خزد  و به سوی آنها پیش می آید. این رود گاز سمی بود و در پشت آن سربازان آلمانی پیش می آمدند  این گاز سمی وقتی که به سربازان دشمن می رسید , آنها را به استفراغ و خفقان دچار می کرد . ولی  به سرعت متفقین راه چاره را در یافتند  و باز جنگ سنگر ها همچنان بیهوده ادامه یافت .

  نبرد سم بیش از چهارماه به طول انجامید. در همین نبرد بود که برای نخستین بار تانک به میدان آمد .

مخترع تانک یک سرهنگ انگلیسی به نام سوئینتون بود که اختراعش را سالها فرماندهان ارتش به هیچ می گرفتند .  سرانجام چرچیل که در آن زمان فرمانده نیروی دریایی انگلیس بود . پادرمیانی کرد و تانک وارد نبرد شد , براساس گفته ی سربازان آلمانی تانک، ماشین زرهپوش ترسناکی بود که آنها را دچار وحشت می کرد .

روزهای نخست سربازان آلمانی چنان از تانک می ترسیدند که یک تانک کوچک سنگری که 300 سرباز داخل آن بود به راحتی متصرف شد . یک تانک دهکده ای با تمام ساکنانش را  تسلیم کرد .

تعداد تانک ها کم بود و بسیاری از فرماندهان از آن با تردید استفاده می کردند  و هنوز برایشان با این همه پیروزی های که به وسیله تانک بدست می آوردند استفاده از تانک جا نیافتاده بود.


هواپیما در آغاز جنگ چندان نقش مهم و حیاتی نداشت . برادران رایت تنها پیش از شروع جنگ هواپیما را اختراع کرده بودند ولی نیاز جنگ و شدت نبرد سبب شد تا صنعت هواپیما سازی به سرعت فراگیر شود .

در آغاز هواپیما فقط برای عکس برداری و کسب خبر از جبهه ها استفاده می شد . تا این که یک روز یک خلبان انگلیسی با هفت تیری به سمت خلبان آلمانی شلیک کرد و کم کم هواپپیما ها به مسلسل و بمب افکن ها محهز شدند .

 در جنگ جهانی اول از بالون یا کشتی های هوایی نیز استفاده می کردند .این بالون ها که از گاز پر شده بود و به کمک چند موتور رانده می شد و البته بالون ها چون پر از گاز بود هنگامی که گلوله به آنها می خورد به سرعت آتش می گرفتند و هدایت بالون در توفان و گرد باد نیز مشکل بود .

در آغاز جنگ زیر دریایی های آلمان عرصه را بر کشتی های دشمن تنگ کرده بودند . زیر دریایی های آلمان بیشتر کشتی های انگلیسی را غرق می کرد .

در جنگ اول تنها یک نبرد بزرگ دریای رخ داد .این نبرد در دریای شمال و نزدیک سواحل دانمارک میان آلمانی ها و انگلیسی ها در گرفت. در اوایل ماه مه چند رزمناور انگلیسی ناگهان در دریایی شمال به دام کشتی های آلمانی افتادند  و نابود شدند .

ولی این دامی بود که انگلیسی ها بر سر راه آلمانی ها گذاشته بودند و ناگهان آلمانی ها خود را در محاصره انگلیسی ها دیدند , آلمانی ها خواستند که عقب نشینی کنند ولی راهی نبود و سرانجام نیروی دریایی آلمان که از هر دو طرف زیر رگبار و گلوله بود نابود شد .


در سال 1917 جنگ به بن بست رسیده بود و اگر پای دو عامل به میان نمی آمد ، پیش بینی فرجام آن بسیار دشوار بود و آن دو عامل یکی انقلاب روسیه و دیگری دخالت آمریکا بود .

روسیه در سالهای اول جنگ قربانی های بسیاری داد و مدام از ارتش آلمان شکست می خورد . مردم روسیه و سربازان روسی از جنگ خسته و بیزار شده بودند . در اکتبر 1917 انقلاب دیگری رخ داد و دولت جدیدی روی کار آمد که چندی بعد طبق یک عهد نامه با آلمان صلح کرد و نبرد جبهه شرق خاموش شد .

آلمانها که از جبهه شرق خیالشان آسوده خاطر بود، همه نیروهای خود را در جبهه غرب متمرکز کرده بودند . در این زمان دولت آمرکا وارد جنگ شد . سرمایه داران و صاحبان صنایع اسلحه سازی آمریکا مشتاق و در پی جنگ بودند ! و این یکی از علل بیشتر جنگ هاست !

 سرانجام بهانه ی لازم برای ورود به جنگ پیدا شد. تهدید آلمان به غرق نمودن کشتی های آمریکایی، مردم آمریکا را بر سر خشم آورد .

در فوریه 1917 وزیر خارجه آلمان با دولت مکزیک تماسی گرفت و به این دولت قول داد که در صورت ورود آمریکا به جنگ , اگر دولت مکزیک از آلمان بر ضد آمریکا حمایت کند ،ایالت های نیو مکزیکو و آریزونا را پس از جنگ ودرصورت شکست آمریکا به این دولت خواهد داد.

این تماس به وسیله جاسوسان انگلیسی کشف شد و روزنامه های سر و صدای عظیمی به راه اندختند. سرانجام در 6 آوریل 1917 کنگره آمریکا به آلمان اعلان جنگ داد و بسیج سربازان آمریکایی آغاز شد .در کمتر از یک سال، دو میلیون سربازه تازه نفس آمریکایی وارد خاک فرانسه شد و نبردهایی آغاز شد.

سودند ورف  در 21 مارس 1918 حمله به جبهه غرب را آغاز کرد . آلمانها در این حمله از عظیم ترین توپ های جنگی مشهور به برتای بزرگ استفاده کردند .در نخستین حمله متفقین عقب نشینی کردند و دیری نگذشت که تمام نیروهای خود را متمرکز کردند و زیرنظر فرمانده کل سردار فرانسوی دست به حمله نهایی زدند .

در این نبرد با یک حمله گاز انبری نیروهای فرمانده کل در جنگهای آرگون به محاصره افتادند . از 16 سبتامر تا 31 اکتبر 1918 جنگ خونین ادامه داشت و سرانجام آرتش آلمان که ضعیف بود شکست خورد. در خود آلمان نیز قحطی , گرسنگی و بیماری بیداد می کرد  و همه از جنگ و خونریزی خسته شده بودند .

در 10 نوامبر قیصر آلمان و خانواده اش به هلند فرار کردند و آخرین گلوله در 11نوامبر 1918 شلیک شد و جنگ جهانی اول به پایان رسید و مردم نیز تا مدتی از جنگ و خونریزی رها شدند .

پیامد های جنگ جهانی اول :

 کشته شدن 1,110,000  نفر از آلمانی ها , انگلیسی ها و فرانسویان

 در جنگ جهانی اول 13,000,000نظامی و 10,000,000 غیر نظامی کشته شدند

و شمار زخمیان از مرز 21,000,000 بشتر شده بود که بیشتر آنها جان دادند

 چهره جهان از یک دنیای قدیمی به یک دنیای جدید تبدیل شود

ویرانی بسیاری از آبادی ها و شهرها ،کشتزارها،باغها ،و....

 خسارات جانی و مالی زیادی برای کشور های شرکت کننده در پی داشت و...

بروز اتکار و نو آوری مانند اختراع تانک در پی داشت که از این اختراع انگلیس بیشترین سود را بردند
 
امیدوارم که دیگر در هیچ کجای دنیا جنگی  در نگیرد و خون و خونریزی نباشد و به جای آن آشتی ، دوستی ،جشن، شادی ،مهر و مهربانی  در همه جای این کره زمین برقرارگردد.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.